05
maj

Obecnie nikogo nie dziwią zbiórki plastikowych nakrętek w przestrzeniach publicznych. Zbiórki służą nie tylko środowisku naturalnemu, ale i często mają wymiar charytatywny. Pieniądze ze sprzedaży zakrętek najczęściej trafiają do osób potrzebujących. Warto wiedzieć, dlaczego zbierając niewielkie plastikowe elementy, możesz pomóc zarówno innym ludziom, jak i wszystkim organizmom żywym obecnym na naszej planecie. 

dlaczego zbieramy nakrętki

Zbiórki nakrętek, a środowisko naturalne

Oszacowano, że rocznie na całym świecie sprzedaje się ok. 30 bilionów plastikowych butelek. Czas rozkładu tworzywa sztucznego wynosi 600-1000 lat, w ciągu których do środowiska naturalnego uwalniane są substancje toksyczne. W konsekwencji wyrzucanie plastikowych butelek ma niezwykle szkodliwy wpływ na cały ekosystem.

Substancje szkodliwe, które wydzielane są przez tworzywa sztuczne, przedostają się do wód gruntowych i powierzchniowych, negatywnie wpływając na organizmy żywe. Ponadto mikroplastik obecny w rzekach, morzach i oceanach bardzo trudno usunąć, przez co coraz częściej można go spotkać nawet w wodzie pitnej. Negatywnie przekłada się to również na zdrowie człowieka.

Zbierając nakrętki z plastikowych butelek, można w efektywny sposób pomóc środowisku naturalnemu. Rozmiar i właściwości tworzywa, z którego są wykonane poszczególne elementy, sprawiają, że wymagają one specjalnego recyklingu. Co więcej, butelki bez nakrętek łatwiej przetworzyć, co oszczędza czas i środki finansowe przeznaczone na ochronę środowiska. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto zbierać plastikowe nakrętki.

Plastikowe nakrętki na cele charytatywne

Na terenie naszego kraju istnieje wiele miejsc, w których zbiera się plastikowe nakrętki. Są to różnorodne elementy wykonane z tworzywa sztucznego oznaczone symbolami: PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD, a także trójkącikiem ze strzałek z liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05. Zebrane zakrętki przekazuje się fundacjom i stowarzyszeniom, które prowadzą zbiórki na rzecz konkretnych potrzebujących. Tam wolontariusze ważą dostarczone elementy, a następnie oddają na skup nakrętek plastikowych. Wybrane miejsca płacą za czysty polimer PE (polietylen), z którego wykonywane są kolejne elementy. Ponadto proces recyklingu zakrętek jest inny niż butelek. Pieniądze zebrane z ich sprzedaży trafiają w całości lub częściowo na konto osób potrzebujących. Najczęściej kupuje się za nie sprzęty potrzebne osobom z niepełnosprawnościami.

Zbiórki nakrętek plastikowych przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego, a ich sprzedaż wspiera najbardziej potrzebujących. Z zakrętek powstaje granulat, który można przetworzyć na plastikowe opakowania, czy obudowy do sprzętów elektronicznych. Przynosi to korzystać zarówno społeczeństwu, jak i środowisku naturalnemu.

Comments are closed.