16
sie

Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez plastiku. Tworzywa sztuczne towarzyszą nam cały czas. Produkowane są z nich akcesoria codziennego użytku, zabawki, meble, ubrania czy podstawowe środki pierwszej pomocy. Plastik stanowi niezwykle elastyczny, wytrzymały i stosunkowo tani materiał, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany w przemyśle. Poniżej przedstawiamy krótką historię jego powstania.

Pierwsze tworzywo sztuczne powstało podczas rewolucji przemysłowej. Przyczynił się do tego nadmierny rozwój produkcji, kapitalizm i coraz większe zapotrzebowanie na przedmioty codziennego użytku. Już 100 lat temu plastik był wytwarzany na masową skalę i używany do produkcji lin, folii, rur czy ubrań. Obecnie cały czas trwają badania nad uzyskaniem coraz to nowszych i mniej obciążających dla środowiska naturalnego tworzyw sztucznych.

Krótka historia plastiku

Tworzywo, jakie znamy w dzisiejszej formie, powstało podczas rewolucji przemysłowej. W trakcie jej trwania rozpoczęto badania na szeroką skalę dotyczące stworzenia plastycznego i wytrzymałego materiału. W 1856 roku naukowiec Aleksander Parkes opracował celuloid, który znalazł zastosowanie w produkcji zabawek. Substancję udoskonalili bracia Hyatt w 1870 roku. Dodali do niej alkohol, co zwiększyło wytrzymałość tworzywa sztucznego. Syntetyk zaczęto stosować na szeroką skalę do produkcji akcesoriów codziennego użytku.

W tamtych czasach dynamiczny rozwój przemysłu oraz coraz większe potrzeby społeczeństwa sprawiły, że badania nad tworzywami sztucznymi wciąż trwały i rozwijały się. Niemały udział miał w tym niemiecki chemik Hans von Pechmann, który stworzył polietylen. Z kolei w czasach współczesnych naukowcy Eric Fawcett i Reginald Gibson opracowali ulepszoną formę tego materiału. Jego powtarzalność uzyskał Michael Perin. Tworzywo było wykorzystywane na szeroką skalę podczas II wojny światowej. Następnie w latach 20. XIX wieku opracowano polichlorek winylu (PCV) i poliester, którym jest PET.

Plastik a środowisko naturalne

Plastik powstał jako stosunkowo tani syntetyk, który można wykorzystać do produkcji szeregu różnorodnych akcesoriów. Wcześniej ludzie korzystali z zasobów naturalnych, takich jak drewno, kości, włókna roślinne, kamienie, metale, co wiązało się z niezwykle wysokimi kosztami ich uzyskania. Wcześniej do produkcji niemałej liczby produktów wykorzystywana była kość słoniowa, co wiązało się z nadmiernym polowaniem na zwierzęta. Na tym etapie rozwój tworzyw sztucznych ochronił populację słoni przed wymieraniem.

Obecnie syntetyczne produkty zdominowały nasze życie i niestety – środowisko naturalne. W odpowiedzi na coraz większe zanieczyszczenie plastikiem planety wprowadzono zalecenia segregacji odpadów, a korporacje coraz częściej korzystają w produkcji z recyklingu tworzyw sztucznych. Zużyte i posegregowane materiały można oddać na skup plastiku celem ich ponownego przetworzenia na postać regranulatu. W taki sposób można znacząco przyczynić się do ochrony środowiska.

Comments are closed.