16
sie

Zarówno konsumenci, jak i duże firmy szukają sposobu, by ograniczyć ilość materiałów na składowisku odpadów. Coraz większa liczba branż chce pogodzić wzrost gospodarczy z troską o środowisko naturalne, wprowadzając w swoje struktury wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu tworzyw sztucznych. Przetworzony plastik służy do wyprodukowania nowych dóbr. Proces ogranicza tym samym produkcję nowych tworzyw sztucznych.

Recykling plastiku prowadzony przez specjalistyczne firmy

Recykling tworzyw sztucznych jest niezwykle ważny. Tego typu odpady mają bardzo długi czas biodegradacji, dzięki czemu mogą zalegać na składowiskach przez setki lat – albo mogą zostać przetworzone ponownie. W tym przypadku ich odzysk jest najlepszą opcją, ponieważ tworzywa sztuczne powstają na szeroką skalę i zdominowały niemal każdy aspekt naszego życia. Szacuje się, że odpady plastikowe można przetwarzać wiele razy, co jednak w praktyce nie zawsze jest takie łatwe.

Przeszkodą może być zanieczyszczenie odpadów plastikowych lub ich duże zawilgotnienie. Problematyczny jest również skład  elementów z tworzyw sztucznych – opakowania i przedmioty często złożone są z materiałów o różnej temperaturze topnienia czy innych rodzajów poliolefin, co przeszkadza w ich sprawnym odzysku.

Co powstaje z przetworzonego plastiku?

Tworzywa sztuczne, które bardzo trudno odzyskać, najczęściej są spalane i przekształcane w energię. Jednak jest to rozwiązanie, które powinno być najrzadziej wykorzystywane.

Największym celem organizacji zajmujących się ochroną środowiska jest wprowadzenie jak największej ilości przetworzonego plastiku na rynek zamiast tworzenia nowych materiałów. Recykling tworzyw sztucznych polega na przekształceniu materiału w regranulat. Z regranulatu powstają różnorodne dobra przeznaczone do powszechnego użytku. Z recyklingowanych surowców wtórnych może powstać wiele akcesoriów do biura, domu czy ogrodu.

Z plastiku poddanego recyklingowi powstają opakowania, akcesoria do udzielenia pierwszej pomocy, doniczki, abażury, folie czy worki na śmieci. Z tworzyw sztucznych (PET, HDPE) można uzyskać: długopisy, opakowania, butelki plastikowe, zabawki, buty sportowe, bluzy z polaru, meble ogrodowe.

Należy pamiętać, że proces recyklingu plastiku rozpoczyna się w każdym domu. Konsumenci, prowadząc selektywną zbiórkę odpadów, znacznie ograniczają ilość tworzyw sztucznych i w ten sposób chroniąc środowisko naturalne. Największy udział w wytwarzaniu odpadów mają jednak przedsiębiorstwa produkujące nowe produkty – dlatego warto jest nawiązać kontakt z firmą zajmującą się skupem plastiku, dzięki której zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko.

Zapraszamy do kontaktu!

Comments are closed.