19
lip

Od lat znany ze swojej wytrzymałości i trwałości plastik zanieczyszcza nasze środowisko naturalne. Czas rozkładu tworzyw sztucznychniestety nie jest tak krótki. Jak myślisz, ile czasu rozkłada się jedna plastikowa butelka? Podpowiadamy w artykule!

ile lat rozkłada się plastik

Jak długo rozkładają sięodpady?

Indywidualny czas rozkładu odpadówzależy od grubości, trwałości oraz materiału ich wykonania. Ile czasu potrzeba do pełnego rozłożenia się plastikowej butelki? Czas trwania, jaki może mieć proces rozkładu plastikowej butelki to od 100 do nawet 1000 lat. Niestety, średni czas rozkładu butelki PET jest bardzo długi. Papierki po cukierkach, pieluchy oraz zwykłe reklamówki potrzebują nieco mniej czasu, bo od 400 do 450 lat. Często zamiast na składowiska odpadówsą wyrzucane do zbiorników wodnych, wpływając negatywnie na proces ochrony środowiska.

Po odpowiedzi na pytanie, jak długo rozkładają się odpady warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie dać workom z plastiku drugie życie? Należy zadbać o to, aby odpady z gospodarstw domowych oraz zakładów przemysłowych trafiały do zakładów zajmujących się recyklingiem, oferujących skup plastiku. Dzięki temu znacznie zmniejszy się produkcja nowych tworzyw sztucznych, a zwiększy wykorzystanie surowców pochodzących z ich recyklingu. To mały krok, który pozwoli znacznie poprawić standard naszego życia dzięki zmniejszeniu produkcji plastiku.

Dlaczego warto postawić na recykling, czyli drugie życie plastikowych butelek

Plastikowe butelki do powstania potrzebują znacznie większej ilości wody oraz energii niż produkty pochodzące z recyklingu. Oprócz tego długo rozkładają się i tworzą zanieczyszczenia, które nie mają pozytywnego wpływu na nasze środowisko. Aby ponownie wykorzystać butelkę lub opakowanie plastikowe za pomocą recyklingu, warto segregować wyrzucane odpady. Dzięki temu odpowiednie fabryki mają dostęp do typów surowców, z których mogą powstać równie wytrzymałe opakowania lub butelki. Segregacja znacznie zmniejszy ilość energii, zanieczyszczeń oraz surowców wykorzystanych do ich produkcji.

Ze względu na długi czas rozkładu, jakiego potrzebują plastikowe butelki, preferuje się nie tylko segregowanie odpadów, ale także korzystanie z tych samych butelek wielokrotnie. To dobry krok, ponieważ puste plastikowe butelki nie lądują wtedy w koszu, tylko otrzymują drugie życie zaraz po ich ponownym napełnieniu.

Comments are closed.