19
lip

Odpady tworzyw sztucznych od wielu lat mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne. Aby zapobiec zanieczyszczaniu terenów oraz polepszyć jakość życia, rozpoczęła się produkcja regranulatu, który umożliwia ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych. W artykule wyjaśniamy, czym jest regranulat i w jaki sposób zostaje pozyskiwany.

co to regranulat

Regranulat, czyli produkt recyklingu tworzyw sztucznych

W procesie przetwarzania tworzyw sztucznych powstaje specjalny typ granulatu o nazwie regranulat, który można wykorzystać do kolejnych wyrobów. W zależności od rodzaju poliolefin, jakie podaje się procesie recyklingu, można wyróżnić 4 najpopularniejsze typy regranulatu. Są to:

  • regranulat LDPE, czyli regranulat czysty posiadający niemal nieograniczone zastosowanie, który wytwarza się dzięki recyklingowi wyrobów z polietylenu;
  • regranulat HDPE, który pozyskuje się w podobny sposób jak LDPE, ma dużą gęstość oraz odporność, dlatego nadaje się do produkcji elementów do branży przemysłowej;
  • regranulat PP można wykorzystywać na różne sposoby, a jego produkcja następuje przy recyklingu tworzyw sztucznych z polipropylenu;
  • regranulat PS, będący produktem z recyklingu wyrobów z polistyrenu stanowi doskonały materiał izolacyjno-cieplny.

Jak powstaje regranulat? To produkt recyklingu wielu sztucznych materiałów. Można go wykorzystać na przykład do opakowań plastikowych wielokrotnego użytku, aby do ich produkcji wytworzyć mniej nowych sztucznych materiałów. W celu pozbycia się dużej ilości tworzyw sztucznych warto znaleźć przedsiębiorstwa, które oferują skup plastiku. Pozwala to na zapewnienie drugiego życia plastikowi w przeróżnych branżach.

Zastosowanie regranulatu w przemyśle

Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych to doskonały sposób na poprawienie jakości życia oraz ochronę środowiska naturalnego. Dzięki swojej wytrzymałości powszechne stało się zastosowanie regranulatu w przemyśle z różnych branż. Oprócz samej produkcji opakowań sprawdza się także w przypadku skrzynek, a nawet mebli. Powstający w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych regranulat stanowi materiał wykonania worków na śmieci, siatek na zakupy, rur, beczek oraz kanistrów.

Warto również wspomnieć o folii z regranulatu, która gwarantuje wysoki poziom wytrzymałości oraz dobrze zabezpiecza produkty nią owinięte. Recykling tworzyw sztucznych stanowi doskonały sposób nie tylko na produkcję trwałych elementów, ale także na skuteczne zmniejszenie zanieczyszczenia naszego środowiska. Teraz już wiesz, dlaczego produkcja regranulatu stała się nieodłączną częścią recyklingu tworzyw sztucznych!

Comments are closed.