05
maj

Obecnie pojemniki na plastikowe nakrętki można spotkać w szkołach, przedszkolach i w miejscach użyteczności publicznej. Można je dostarczyć również bezpośrednio do instalacji EKOPARTNER SILESIA w Świętochłowicach. Zbieranie nakrętek stało się jedną z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych w Polsce. Nie wymaga dużego zaangażowania, a co więcej każdy może prowadzić zbiórkę indywidualnie w swoim domu. Poniżej podpowiadamy, jakie nakrętki zbierać oraz gdzie można je oddać.

gdzie oddać plastikowe nakrętki

Indywidualna sprzedaż plastikowych nakrętek

Warto zbierać plastikowe nakrętki w domach. Wystarczy przygotować na ten cel mały pojemniczek lub papierową torebkę. Gdy wyznaczone miejsce się zapełni – warto spakować zebrane elementy i dostarczyć je do jednego z funkcjonujących aktywnie stowarzyszeń, punktów zbiórek lub zanieść je na skup nakrętek plastikowych funkcjonujący przy instalacji recyklingu Ekopartner Silesia w Świętochłowicach.

Zbiórka nakrętek na cele charytatywne

Plastikowe nakrętki warto zbierać indywidualnie, a następnie przekazywać je organizacjom i fundacjom działającym w danym regionie. Pojemniki na nie można znaleźć niemal wszędzie – stoją nieopodal szkół, przedszkoli, urzędów, a coraz częściej spotyka się je w sklepach spożywczych. Gdy zostanie zebrana ich odpowiednia ilość, wolontariusze odbierają pojemniki, dokonują segregacji elementów, ważą je i przekazują do takich miejsc, jak skup nakrętek plastikowych. Tam nakrętki są poddawane recyklingowi, a uzyskany z nich granulat jest ponownie wykorzystywany do produkcji plastikowych opakowań czy obudów sprzętów elektronicznych. Za zebrane pieniądze można kupić sprzęt do rehabilitacji, wózki inwalidzkie i protezy dla najbardziej potrzebujących.

Jakie plastikowe nakrętki zbierać?

Zbierając plastikowe nakrętki, warto się wcześniej zorientować, jakie rodzaje tworzyw sztucznych można oddać do skupu lub w ramach akcji charytatywnej. Gromadzić, jak i oddawać należy tylko i wyłącznie elementy wykonane z plastiku. Mogą być one oznaczone symbolami: PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD, a także trójkącikiem ze strzałek z cyfrą: 2, 4, 5, 02, 04, 05. Do najczęściej zbieranych należą te pochodzące z wód mineralnych, słodkich napojów, soków w butelkach czy kartonów po mleku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że warto zbierać również nakrętki po chemii gospodarczej, kosmetykach czy nabiale. Pamiętaj, aby oddawać zakrętki bez elementów papierowych, metalowych czy plastikowych wewnątrz opakowań i nie mieszać zebranych zakrętek ze zużytymi bateriami.

Miejsca, które odbierają plastikowe nakrętki, znajdują się w każdym regionie. Możesz je oddać na cel charytatywny lub indywidualnie zawieźć do wybranego miejsca. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, w każdym z przypadków przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego.

Comments are closed.